Kanadska državna banka za finansiranje izvoza je prošle godine u Srbiji plasirala ukupno 187 miliona kanadskih dolara (više od 13 milijardi dinara), uglavnom za finansiranje investicija. Najveći deo tih sredstava iskorišćen je za investicije u rudniku bakra u Boru, a manji deo za finansiranje izvoza. EDC zbog samoodrživosti ne odobrava subvencije ili niske kamatne stope. Naša dva glavna proizvoda su direktno finansiranje ili finansiranje i osiguranje preko lokalnih banaka. EDC je u prošloj godini imao 9.500 klijenata, kojima je plasirao 84,6 milijardi dolara, od čega je 24,7 milijardi plasirano na nova tržišta. Njihov interes je da kompanijama koje su zainteresovane za izvoz nađu kreditno sposobne uvoznike u Srbiji, o čemu obično pregovaraju sa lokalnim srpskim bankama.
Kanadska državna banka za finansiranje izvoza je prošle godine u Srbiji plasirala ukupno 187 miliona kanadskih dolara (više od 13 milijardi dinara), uglavnom za finansiranje investicija, izjavio je danas regionalni direktor te banke Burak Aktaš na predstavljanju kanadskih kompanija na novosadskom sajmu.
Aktaš rekao da je najveći deo tih sredstava iskorišćen za investicije u rudniku bakra u Boru, a manji deo za finansiranje izvoza.
"EDC zbog samoodrživosti ne odobrava subvencije ili niske kamatne stope. Naša dva glavna proizvoda su direktno finansiranje ili finansiranje i osiguranje preko lokalnih banaka", rekao je Aktaš.
Prema njegovim rečima, EDC je u prošloj godini imao 9.500 klijenata, kojima je plasirao 84,6 milijardi dolara, od čega je 24,7 milijardi plasirano na nova tržišta.
"Naš interes je da kompanijama koje su zainteresovane za izvoz nađemo kreditno sposobne uvoznike u Srbiji, o čemu obično pregovaramo sa lokalnim srpskim bankama", rekao je Aktaš.
Prema njegovim rečima, najpopularniji vid finansiranja za mala i srednja preduzeća je osiguranje 90 odsto vrednosti izvoza od strane EDC-a, koji se odobrava na period od godinu dana.
EDC je u vlasništvu države i njime upravlja Vlada Kanade. Pošto agencija nije na budžetu, daje isključivo kredite po komercijalnim kamatnim stopama i time svake godine omogućuje veća sredstva namenjena izvozu.
Posetioce sajma pozdravio je i ambasador Kanade u Srbiji Džon Morison, koji je ocenio da ta zemlja sa pravom ima dobru reputaciju u oblasti poljoprivrede, jer poseduje kvalitetno zemljište i znanje.
Na 78. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu učestvuje 10 kanadskih firmi, koje su pretežno izložile opremu za farme i prikazale usluge projektovanja i upravljanja objekata u stočarstvu.